co je to ŠIKANA?

8. února 2009 v 20:39 | tom |  Počteníčko pro vás
Šikana označuje fyzické i psychické omezování či týrání jedince v kolektivu. Dochází k ní ve všech skupinách věkových i sociálních. Setkat se s ní můžeme v jakémkoliv typu škol a školských zařízeních, v armádě, sportovním klubu, ve vězení, ale i v rodině (zaměřena na neoblíbené dítě) či v zaměstnání (podle toho, zda je původcem kolega či nadřízený, mluvíme o mobbingu nebo bossingu).
Varianty šikany jsou velmi různé, stejně jako metody, kterými je prováděna. Zpravidla má agresor nad obětí fyzickou či početní převahu. Následky šikany si do dalšího života odnášejí všichni zúčastnění, největší dopad má ale pochopitelně na oběť.


Definice šikany jako "opakovaného týrání, zotročování, ponižování nebo omezování jedince nebo skupiny jiným jedincem nebo skupinou prostřednictvím agrese či manipulace" se opírá právě o vnější znaky šikanování.

Charakteristické vnější rysy šikany jsou dále:
  • záměrnost jednání;
  • nepoměr sil mezi agresorem a obětí (zpravidla vlastní fyzická síla, početní převaha agresorů; psychická převaha nad méně odolným jedincem);
  • samoúčelnost agrese, šikanujícímu nejde primárně o dosažení konkrétního cíle, zisku (sama agrese je původním a hlavním cílem šikany, protože je nejmarkantnějším stvrzením převahy útočníka, proto mu poskytuje nezastupitelné uspokojení)[6];
  • její opakování (jednorázovou agresi je možné považovat za šikanu v případě, že se agresor a oběť již znovu nesetkali)[7].
Šikanu je možné členit dle následujících kritérií:[8]
  • "viditelnost" šikany - šikanování zjevné (fyzické útoky, psychické ponižování, vydírání) a skryté (vyloučení ze skupiny), Kolář mluví o šikaně přímé a nepřímé,[9] obsahově je však oboje dělení velmi blízké;
  • míra nutné aktivity oběti - pasivní snášení útoků a nedobrovolné vykonávání příkazů agresora;
  • forma útoku - fyzické nebo verbální šikanování, dále i ničení a odcizování osobních věcí.
Kritéria dělení umožňují klasifikovat různé typy šikany. Znalost variant a typologie usnadňuje "léčení" i odhalení signálů, které šikanovaný dává svému okolí.
Tradiční křtící rituály zacházení s nováčky nejsou šikanou v pravém slova smyslu. Od šikany jako takové se odlišují tím, že "slouží spíše zábavě, jsou jednorázové, oběť je podstupuje dobrovolně, ví, že jde o zkoušku, vše se řídí pravidly a zvykovým právem".[10] Vhodnější je tedy patrně označení "praktiky blízké šikaně".
Psychická i fyzická šikana je častá i na školáchPsychická i fyzická šikana je častá i na školách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

líbí se ti tento článek?

ano
ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama